تبلیغات
. . . . . . . کارگزین آنلاین /kargozinonline - وقتی پزشكان در برابر افزایش بیمار و بیماری درآمدهای بالای 100 میلیون دارند
 
. . . . . . . کارگزین آنلاین /kargozinonline
بدانیم و از حق خود دفاع كنیم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کارگزین .
نظرسنجی
به نظر شما کدام دولت به کارمندان کم ترین اهمیت را داد؟


وش پرداخت به ازای انجام خدمات درمانی جراحی‌های غیرضروری را افزایش می دهد

وقتی پزشكان در برابر افزایش بیمار و بیماری درآمدهای بالای 100 میلیون دارند

 

تمام كشورها به سمت اصلاح نظام پرداخت پیش می‌روند و بهترین نظام پرداخت، نظام پرداخت بر اساس سرانه است. یعنی هرقدر سلامت گروه تحت نظر پزشك بیشتر باشد، درآمد آن پزشك بیشتر می‌شود. وقتی پزشكان ما در برابر افزایش بیمار و بیماری درآمدهای بالای 100 میلیون دارند كه بنا به تعبیر قائم‌مقام وزیر بهداشت از شیر مادر هم حلال‌تر است بدیهی است برای افزایش این درآمد حلال عمل‌های غیرواقعی و جراحی‌های غیرضروری هم افزایش یابد؛‌ موضوعی كه تاكنون هیچگاه وزارت بهداشت به آن ورود نكرده است.


افزایش درآمد پزشكان با افزایش بیماری

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه جوان نوشت: با افشای ماجرای حقوق‌های نجومی برخی مدیران و چهره‌های دولتی، شاهد شكل‌گیری بسیاری از استعفاها و تأكید مسئولان بر برخورد با افرادی كه این حقوق‌ها را داده‌اند و گرفته‌اند بوده‌ایم

روش پرداخت به ازای انجام خدمات درمانی جراحی‌های غیرضروری را افزایش می دهد

وقتی پزشكان در برابر افزایش بیمار و بیماری درآمدهای بالای 100 میلیون دارند

 

سلامت نیوز:تمام كشورها به سمت اصلاح نظام پرداخت پیش می‌روند و بهترین نظام پرداخت، نظام پرداخت بر اساس سرانه است. یعنی هرقدر سلامت گروه تحت نظر پزشك بیشتر باشد، درآمد آن پزشك بیشتر می‌شود. وقتی پزشكان ما در برابر افزایش بیمار و بیماری درآمدهای بالای 100 میلیون دارند كه بنا به تعبیر قائم‌مقام وزیر بهداشت از شیر مادر هم حلال‌تر است بدیهی است برای افزایش این درآمد حلال عمل‌های غیرواقعی و جراحی‌های غیرضروری هم افزایش یابد؛‌ موضوعی كه تاكنون هیچگاه وزارت بهداشت به آن ورود نكرده است.


افزایش درآمد پزشكان با افزایش بیماری

 
با افشای ماجرای حقوق‌های نجومی برخی مدیران و چهره‌های دولتی، شاهد شكل‌گیری بسیاری از استعفاها و تأكید مسئولان بر برخورد با افرادی كه این حقوق‌ها را داده‌اند و گرفته‌اند بوده‌ایم.

با افشای ماجرای حقوق‌های نجومی برخی مدیران و چهره‌های دولتی، شاهد شكل‌گیری بسیاری از استعفاها و تأكید مسئولان بر برخورد با افرادی كه این حقوق‌ها را داده‌اند و گرفته‌اند بوده‌ایم. در این میان تنها فردی كه در برابر رسانه‌ای شدن دریافتی‌های چند صد میلیونی برخی افراد، ‌افشا‌كنندگان این دریافتی‌ها و جریانی را كه علیه این ماجرا ایجاد شده است موضع گرفته و آنها را محكوم به رفتار غیر‌اخلاقی و غیر‌ارزشی كرده، ‌وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشكی است. قائم مقام این وزارتخانه نیز یک بار گفت که این دریافتی‌های پزشکان را از شیر مادر حلال‌تر می‌داند! اما سید حسن قاضی‌زاده هاشمی همچنان هم از دریافتی‌های نجومی پزشكان دفاع می‌كند و معتقد است، كارانه پزشكان را نباید با حقوق‌های غیرمتعارف مقایسه كرد! این در حالی است كه منطق آقای وزیر در توجیه دریافتی‌های نجومی پزشكان آنقدر ضعیف است كه به هیچ وجه نمی‌تواند افكار عمومی را قانع كند و به بیان دیگر وزیر بهداشت نخستین شخصیتی است كه در ماجرای حقوق‌های نجومی دبه كرده است.


«
اینكه فیش حقوقی افراد را با شماره ملی و مشخصات آنها منتشر می‌كنند بدون آنكه در هیچ دادگاهی بررسی شده باشد اقدامی غیر‌اخلاقی، غیر‌انسانی و غیراسلامی است.» این نخستین واكنش وزیر بهداشت به موضوع افشای فیش‌های نجومی بود. وی درباره دریافتی‌های 80 میلیون به بالای پزشكان هم اینگونه توضیح داد: «در حوزه سلامت هیچ موردی از غیرقانونی بودن نداریم اگر قانون ایراد دارد باید اصلاح شود، در این حوزه پرداختی‌ها كاملاً شفاف و روشن هستند، پزشكان و پرستاران به صورت طرحی به اقصی نقاط كشور اعزام شده‌اند و با ایجاد كردن درآمد برای سیستم، بخشی از درآمد به عنوان كارانه به آنها باز می‌گردد.» به گفته قاضی‌زاده، میزان كارانه‌ها 30 تا 35 درصد است بدان معنا كه اگر پزشكی 100 میلیون تومان كار كند، حدود 30 تا 35 میلیون تومان به وی باز می‌گردد كه این در قالب حقوق نیست و هر آنچه كه پزشكان دریافت می‌كنند در قالب كارانه‌ای است كه خود ایجاد كرده‌اند. هاشمی در اعتراض به افشای درآمد پزشكان تصریح كرد: «چرا حقیقت را نمی‌گویید در نقاط مرزی چه كسی حاضر است خدمات ارائه دهد؛ آیا فرزندان برخی‌ها حاضرند به این مناطق بروند؟ حال این یكجانبه سخن گفتن بدون اطلاع درست است؟ باید دل جامعه پزشكی به چه چیزی خوش باشد. این پزشكان اگر نباشند كشور را چه كسی می‌خواهد جمع كند اگر روزی این افراد كار نكنند فكر كردید چه اتفاقی خواهد افتاد؟»

بخش پنهان حقیقت
آقای وزیر اما تنها یك بخش از حقیقتی را كه رسانه‌ها را به نگفتن آن متهم كرده است می‌گوید. این در حالی است كه بخش مهمی از حقیقت در توجیهات آقای دكتر هاشمی پنهان مانده است. اگر بخواهیم آنگونه كه وزیر بهداشت تفسیر می‌كند درآمدهای نجومی بسیاری از پزشكان را توجیه كنیم باید بسیاری از اقشار جامعه درآمدهایی به مراتب بالاتر از پزشكان داشته باشند چراكه تأثیرگذاری‌شان در امنیت و اصولاً برقراری كشور آنچنان زیاد است كه اگر نباشند دیگر نه پزشكی می‌ماند و نه بیمارستانی تا بخواهد بیمارانی را درمان كند و برای بیمارستان درآمدهای میلیاردی ایجاد شود و این درآمدهای میلیاردی را با پزشكانی كه ایجاد‌كننده این درآمدها بوده‌اند تقسیم كنند.

برخی مشاغلی كه باید حقوق میلیاردی داشته باشند
حقوق مهندسان هسته‌ای و صنعت موشکی و صنایع دفاعی، مخترعان و مکتشفان و دانشمندان دینی و علوم پایه را با چه معیاری باید سنجید؟ مرزبانان و نیروهای نظامی و انتظامی كه در بدترین شرایط در نقاط صفر مرزی زیر آفتاب تند تابستان و سرمای سوزان زمستان در برجك‌های دیده‌بانی ایستاده‌اند تا مبادا مرزهای كشورمان دستخوش نفوذ نیروهای بیگانه و دشمنان شود. نیروهای امنیتی كه موجب می‌شوند تا امنیتی پایدار به عنوان نخستین نیاز جامعه در كشور برقرار شود و شب و روز ندارند تا آب در دل هیچ یك از ما تكان نخورد؛ ارزش كارشان بسیار فراتر از آن است كه بخواهد با عدد، رقم، ریال و تومان ارزشگذاری شود و اگر یك پزشك در طول شبانه روز جان یك، ‌دو یا چند نفر انسان را نجات دهد هر كدام از این افراد جان هزاران نفر را كه می‌تواند با از بین رفتن امنیت و بروز تجاوز به كشور از دست برود نجات می‌دهند. بر این اساس باید حقوق‌هایی چندین میلیاردی برایشان در نظر گرفت. محیط‌بانانی كه هر از چند گاه با گلوله‌های شكارچیان غیرمجاز از پا درمی‌آیند تا گونه‌های نادر جانوری را كه میلیاردها دلار ارزش دارند حفظ و نگهبانی كنند، نیز اگر بنا باشد كارشان به عدد و رقم ارزشگذاری شود میلیاردها دلار به كشور سود می‌رسانند. پس با منطق وزیر بهداشت باید در برابر این سود‌رسانی‌شان در سودهای به‌دست آمده شریك شوند و حقوقشان چند‌صد‌میلیونی باشد در حالی كه فیش‌های حقوقی این كاركنان زحمتكش نشان می‌دهد اغلب آنها زیر خط فقرند. حتی تحصیلكرده‌های رشته‌های غیرپزشكی كه با طرح‌هایشان موجب می‌شوند از واردات برخی از كالاها و ابزارها بی‌نیاز شویم یا با اختراعی تازه جلوی خروج میلیاردها دلار ارز را از كشور می‌گیرند هم اغلب حقوق‌هایشان در حد كارانه‌های یك پزشك نجومی نیست و فاصله درآمد یك دكترای پزشكی با یك دكترای غیرپزشكی همیشه چند ده برابر است یا حتی یك خبرنگار كه با یك گزارش، ‌تحلیل یا پیشنهادی كه ممكن است در خلال یك یادداشت یا نقد ارائه دهد، خیلی وقت‌ها می‌تواند چالش‌های بزرگی را كه میلیون‌ها و میلیاردها ریال هزینه برای كشور داشته از پیش پا بردارد اما گاهی حتی از حداقل خدمات مانند بیمه و حقوق ثابت هم برخوردار نیست در حالی كه با استدلال دكتر هاشمی باید حقوق چند ده یا چند صد میلیونی بگیرد. مددكاران اجتماعی كه در زندان‌ها، ‌كانون‌های اصلاح و تربیت و بهزیستی در موارد بی‌شمار توانسته‌اند با تلاش‌هایشان زندگی افراد بزهكار را تغییر دهند و آنها را به آغوش جامعه بازگردانند یا معلم‌هایی كه در طول عمر خدمت‌شان ده‌ها پزشك، مهندس، ‌سیاستمدار، ‌هنرمند یا كارگر زحمتكش را تحویل جامعه داده‌اند یا كارگر معدنی كه در سخت‌ترین شرایط كانی‌های ارزشمند را از دل زمین بیرون می‌كشد و ارزش افزوده فراوانی را برای كشور فراهم می‌آورد هیچ كدامشان با استدلال وزیر بهداشت درآمد متناسب با زحمات، خدماتشان را دریافت نمی‌كنند و به ازای خدمات و محصول و درآمدی كه ایجاد می‌كنند نسبت درصد بر نمی‌دارند. پس گره كار را باید در جایی دیگر جست‌وجو كرد.

درآمد بیشتر با بیماری بیشتر
وزیر بهداشت در پاسخ به این سؤال «ایرنا» كه آیا این سیستم پرداخت كارانه به همین شكل ادامه پیدا می‌كند یا ممكن است، اصلاح شود؟ گفته است:‌«این پرداخت‌ها به همین صورت ادامه پیدا می‌كند، مگر اینكه مجلس تصمیم دیگری بگیرد و این پرداخت‌ها را در قالب حقوق ببرد و به صورت یك مبلغ فیكس (ثابت) بدهند وگرنه این سیستم كه به عنوان سیستم پرداخت فی فور سرویس (fee for service) معروف است نه تنها از 22 سال قبل وجود داشته بلكه حتی از قبل از انقلاب هم به شكل دیگری وجود داشته است و در بیشتر كشورهای دنیا نیز همچنان اجرا می‌شود.» ‌این در حالی است كه پرداخت به شكل فی فور سرویس هم اكنون در بسیاری از كشورهای دنیا منسوخ شده است. در این روش پرداخت به ازای انجام خدمات درمانی صورت می‌گیرد.

عزت‌الله گل علیزاده، معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشكی در این‌باره به «جوان» می‌گوید: تمام كشورها به سمت اصلاح نظام پرداخت پیش می‌روند و بهترین نظام پرداخت، نظام پرداخت بر اساس سرانه است. یعنی هرقدر سلامت گروه تحت نظر پزشك بیشتر باشد، درآمد آن پزشك بیشتر می‌شود. بنا به تأكید وی در چنین نظامی پزشك دنبال این است كه قبل از اینكه بیمار به دنبال او بیاید عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت را شناسایی كند و در سلامت، تغذیه و بهداشت محیط جمعیت تحت پوشش خود مداخله می‌كند. چنین پزشكی سعی می‌كند عوامل بیماری‌زا را در مراحل اول شناسایی و غربالگری كند. اینها هم به نفع نظام است و هم به نفع بیمار. وقتی پزشكان ما در برابر افزایش بیمار و بیماری درآمدهای بالای 100 میلیون دارند كه بنا به تعبیر قائم‌مقام وزیر بهداشت از شیر مادر هم حلال‌تر است بدیهی است برای افزایش این درآمد حلال عمل‌های غیرواقعی و جراحی‌های غیرضروری هم افزایش یابد؛‌ موضوعی كه تاكنون هیچگاه وزارت بهداشت به آن ورود نكرده است.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كارگزین آنلاین آماده پاسخگویی به شما در زمینه كارگزینی و امور اداری می باشد با نظرات خود ما را در ارائه هرچه بهتر مطالب یاری کنید

كارگزین آنلاین

زیارت عاشورا تماس با ما