تبلیغات
. . . . . . . کارگزین آنلاین /kargozinonline - انحراف طرح تحول سلامت از ایجاد تحول واقعی بسمت نجومی سازی حقوق برخی پزشکان
 
. . . . . . . کارگزین آنلاین /kargozinonline
بدانیم و از حق خود دفاع كنیم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : کارگزین .
نظرسنجی
به نظر شما کدام دولت به کارمندان کم ترین اهمیت را داد؟


انحراف طرح تحول سلامت از ایجاد تحول واقعی بسمت نجومی سازی حقوق برخی پزشکان

 

یک پرستار طی یادداشتی  درباره فیش های نجومی برخی مدیران و پزشکان ضمن بیان اینکه در این مقال هدف این است که آنچه را که مردم عزیز در قبال افشا شدن فیش های نجومی مدیران و پزشکان نمی دانند را مختصر توضیح دهم نوشت :

بسم رب الشهداء و الصدیقین

**
فیش های نجومی هجوم به ارزشهاست **
(
مقام معظم رهبری
)

روند اعتراضات به دریافتی های نجومی پزشکان از سه سال قبل و بواسطه تلاش های جامعه پرستاری کشور در مبارزه با انحصارطلبی و تمامیت خواهی عده ای از پزشکان متخصص حاکم بر بخش خصوصی سلامت که در دولت تدبیر و امید شروع شد.


این گروه ثروتمند از پزشکان با شعار تحول در نظام سلامت شروع به اجرای سیاستهایی کردند که هدف از آنها, ظاهرا کاهش هزینه های مردم در قبال خدمات درمانی و بستری در بیمارستانهای دولتی بود اما نتیجه این سیاستها چیزی نبود جز نجومی سازی حقوق و کارانه صنف پزشکان از بیت المال در بیمارستانهای دولتی و افزایش شدید و عجیب تعرفه های پزشکی در بخش سرپایی و بیمارستانهای خصوصی !

که متاسفانه در سایه بایکوت خبری منتقدان و اغراق بیش از حد برخی رسانه های آگاه یا ناآگاه در مورد مزایای این طرح و لاپوشانی معایب شدید آن , این روند تا بحال ادامه یافته است...

انحراف طرح تحول سلامت از ایجاد تحول واقعی بسمت نجومی سازی حقوق برخی پزشکان

 

یک پرستار طی یادداشتی به سلامت نیوز درباره فیش های نجومی برخی مدیران و پزشکان ضمن بیان اینکه در این مقال هدف این است که آنچه را که مردم عزیز در قبال افشا شدن فیش های نجومی مدیران و پزشکان نمی دانند را مختصر توضیح دهم نوشت :

بسم رب الشهداء و الصدیقین

**
فیش های نجومی هجوم به ارزشهاست **
(
مقام معظم رهبری)

روند اعتراضات به دریافتی های نجومی پزشکان از سه سال قبل و بواسطه تلاش های جامعه پرستاری کشور در مبارزه با انحصارطلبی و تمامیت خواهی عده ای از پزشکان متخصص حاکم بر بخش خصوصی سلامت که در دولت تدبیر و امید شروع شد.


این گروه ثروتمند از پزشکان با شعار تحول در نظام سلامت شروع به اجرای سیاستهایی کردند که هدف از آنها, ظاهرا کاهش هزینه های مردم در قبال خدمات درمانی و بستری در بیمارستانهای دولتی بود اما نتیجه این سیاستها چیزی نبود جز نجومی سازی حقوق و کارانه صنف پزشکان از بیت المال در بیمارستانهای دولتی و افزایش شدید و عجیب تعرفه های پزشکی در بخش سرپایی و بیمارستانهای خصوصی !

که متاسفانه در سایه بایکوت خبری منتقدان و اغراق بیش از حد برخی رسانه های آگاه یا ناآگاه در مورد مزایای این طرح و لاپوشانی معایب شدید آن , این روند تا بحال ادامه یافته است .

از همان ابتدای شروع طرح تحول, جامعه مظلوم پرستاری, بدلیل افزایش شدید مراجعات بیماران به بیمارستانهای دولتی (و افزایش تعداد بیماران بستری و افزایش خدمات تشخیصی و درمانی ضروری و غیرضروری!!!) و نیز کمبود پرستار استخدام شده و عدم تمایل وزارت بهداشت در جذب میزان کافی پرستاران جویای کار , بشدت تحت فشار بیش از حد کاری و استرس شغلی قرار گرفتند و علی رغم میل باطنی مجبور به اضافه کاری های اجباری شدند و بر خلاف برخی پزشکان از بودجه عظیمی که از بیت المال به این وزارت و طرح تحولش تخصیص داده شده بود هیچ سهمی نداشتند بماند که حقوق و مزایای معمول خود را نیز بسیار با تاخیر دریافت می کردند و در مقابل اعتراضاتِ بحق خود , توهین های مکرر وزیر بهداشت و برخی مسئولین به جامعه پرستاری نصیبشان شد و ادعاهای دروغی مبنی بر چند برابر شدن دریافتی پرستاران , انتشار داده شد و برخی پرستاران معترض تبعید و اخراج شدند و در انتخابات صنفی پرستاران نیز محبوب ترین چهره های پرستاری کشور , رد صلاحیت گردیدند !

نکته اینجاست که اعتراض پرستاران تنها مربوط به تبعیض شدید و نادیده گرفته شدن و محروم شدن از توزیع درآمدهای ناشی از کار خود آنها نبود بلکه در وزارت بهداشت بدلیل انحصار پستهای مدیریتی مهم و تاثیرگذار در دست پزشکان, قوانین مصوب مجلس در مواردی که پرستاران و یا دیگر اقشار بهداشتی و درمانی ذینفع باشند یا اجرا نمی شود و یا بطور ناقص و با اعمال سلیقه های بسیار اجرا می شود ولی طرح های داخلی خود این وزارتخانه در مواردی که پزشکان ذینفع هستند!بسیار سریع و بدون کم و کاست اجرایی می شود و مزایا و اضافه کار پرستاران و دیگر اقشار بهداشتی _ درمانی بر خلاف پزشکان با تاخیر چندین ماهه پرداخت می شود .

علی رغم اینهمه تبعیض و سوءمدیریت و بی اخلاقی ها و برخوردهای توهین آمیز و بعضا قهری , جامعه پرستاری کشور علی رغم در اختیار داشتن مدارک مستند از دریافتی های نجومی بسیاری از پزشکان بخاطر نجابت و داشتن حس تعامل و نیز جلوگیری از سو استفاده های جناحی و سیاسی و به امید توجه و پیگیری مسئولین ذیربط در دولت تدبیر و امید از افشای آنها خودداری می کردند !

ولی بدلیل نادیده گرفتن اعتراضات و عدم توجه به فریاد تظلم خواهی چندهزارنفره پرستاران در مقابل مجلس از طرف رئیس جمهور محترم شاهد ادامه برخوردها و نیز رونمایی از طرح های خلق الساعه بدون پشتوانه کارشناسی و علمی از طرف این وزارتخانه مانند تربیت پرستار بیمارستانی !!! و کمک پرستاری و سلامت یارِ هلال احمر(به بهانه کمک به همراهان بیمار!) که به زعم بسیاری از متفکران پرستاری با هدف انتقام گیری از پرستاران و نابودی کیان آکادمیک این رشته دانشگاهی و نیز ایجاد عبرت برای سایر گروه های پیراپزشکی طراحی شده, بودیم و نه تنها در واریز این مبالغ نجومی برای پزشکان تردیدی ایجاد نشد که متاسفانه وزیر محترم بهداشت و معاونان ایشان بجای پاسخگویی به مردم و مسئولین , مدعی شِکایت از منتقدین دلسوز اعم از پرستار و روزنامه نگار شدند و این ماجراهای دامنه دار, پرستاران را بر آن داشت که این ظلم عظیم و این ولخرجی از بیت المال بنفع یک صنف خاص و فیش های فوق نجومی پزشکان را به اطلاع مقام عظمی ولایت و مردم و نهادهای امنیتی برسانند.


اما مسئله اینجاست: امروز یک فرصت تاریخی برای ملت بزرگ ایران و مسئولین دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی پیش آمده که با درخواست از نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی و قضایی این پدیده شوم و نامبارک را که در کشور ایران ایجاد شده را از بین برده و حقوق و مزایای پزشکان ایران را مانند سایر پزشکان دنیا به حد متعارف و منطقی از لحاظ شرع و عرف و قانون برسانند چرا که در همه کشورهای دنیا از فقیر تا غنی و از پیشرفته تا درحال توسعه , اختلاف دریافتی پزشک با دیگر اقشار بهداشت و درمان و سایر کارمندان دولت بین دو و نیم تا سه برابر بیشتر نیست.

ولی بسیار جای شگفتی و تاسف است که برخی رسانه های دولتی و خصوصی, علی رغم عملکرد ضعیف وزارت بهداشت و انحراف طرح تحول سلامت از ایجاد تحول واقعی در بخش سلامت, بسمت نجومی سازی حقوق پزشکان در بخش دولتی و افزایش تعرفه های بخش خصوصی , کوچکترین اشاره ای به این مسئله بسیار مهم و حیاتی نکرده و نیز انتقادهای منتقدانِ متخصص و دلسوز را نیز پوشش خبری نمی دهند .


امروز نیز که فیش های نجومی پزشکان و تعداد اندکی مدیر بانکی و سازمان تامین اجتماعی در پیشگاه مردم برملا شده برخی در مجلس و رسانه های دولتی بجای پرداختن به بودجه هنگفتی که خرج حقوق های چند ده میلیونی و فوق صد میلیونی هزاران پزشک می شود و نیز بجای تفحص و بازخواست جدی از چگونگی هزینه کرد بودجه عظیم اختصاص داده شده به طرح تحول سلامت , با پرداختن به حقوق چند میلیونی سه یا چهار مدیر بانکی یا دولتی , سعی در انحراف اذهان از سمت حقوقهای نجومی پزشکان و تقلیل آن به چند نفر مدیر دولتی و بانکی دارند و این در حالی است که دریافتی های چند ده میلیونی و گاها فوق صد میلیونی برخی پزشکان عملا این قشر را به یک طبقه اشرافی تبدیل کرده و این دریافتی های ناحق و غیرمنصفانه به برخی پزشکان از لحاظ تعداد افراد دریافت کننده ی حقوق نجومی و نیز مقدار دریافتی بهیچ عنوان قابل مقایسه با سه یا چهار مدیر بانکی و دولتی نمی باشد و این آزمایش الهی و بزرگی برای نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی و امنیتی است که نگذارند این روند خطا در کشور ادامه یافته و بیش از پیش, علم ِ مقدس طبابت به طریقی ناصواب برای تجارت تبدیل گردد و قسمت عظیمی از بودجه بیت المال به ناحق نصیب یک صنف خاص شود.


در پایان باید عرض شود که نادیده گرفتن مطالبات قانونی و اعتراضات بحق پرستاران و عدم پاسخ به درخواست ها و نامه نگاری های متعدد ِ مسئولین سازمان نظام پرستاری ِکل کشور و هیئت مدیره های شهرهای مختلف , پاسخِ قابل تأملِ دولت تدبیر و امید بود به اعتماد جامعه بزرگ پرستاری و حمایت قاطع از رئیس منتخب این دولت در انتخابات سال ٩۲ !


و این در حالی بود که معاون پرستاری امروز وزارتِ بهداشت در دولت تدبیر و امید که سهم بسیاری در خنثی سازی مطالبات بر حق پرستاران و دفاع از وزیر بهداشت و ارائه طرح زیانبار کمک پرستاری دارد در زمان انتخابات سال ٩۲ که ایشان در رأس سازمان صنفی پرستاران نیز بود بشدت از رقیب جناب دکتر روحانی حمایت می کرد و سعی بسیاری در جلب حمایت جامعه پرستاری از کاندیدای رقیب داشت اما پرستاران کشور از ایشان همان موقع گذر کرده و از آقای دکتر روحانی حمایت کردند و اینگونه مزد حمایتشان را نیز گرفتند !

بهمین علت هنوز هم امیدواریم که در این فرصت باقیمانده دولت تدبیر و امید جبران مافات نموده و مسئولین وزارت بهداشت را ملزم به تصحیح این دیدگاه پزشک محورِ ناصواب, بسمت یک دیدگاه سلامت محور و مردم محور نماید و خط بطلانی بر دریافتی نجومی و ناحق پزشکان بکشد تا مبادا در انتخابات آینده , مردم هوشیار ایرانِ اسلامی در پای صندوق های رأی , حقوق های نجومی پزشکان را که برخی با بی انصافی تمام فتوای حلال تر از شیر مادر برای آن می دهند و برایش فلسفه ها و عذرهای بدتر از گناه می تراشند را به یاد آورند و در رأی خود منظور گردانند!! 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كارگزین آنلاین آماده پاسخگویی به شما در زمینه كارگزینی و امور اداری می باشد با نظرات خود ما را در ارائه هرچه بهتر مطالب یاری کنید

كارگزین آنلاین

زیارت عاشورا تماس با ما